Nasıl Yapılır ?

Yenilenebilir Zenginlikleri

Latin Amerika uzun zamandır enerji endüstrisinin ön saflarında yer almaktadır. 20 inci  yüzyılın İngiliz petrol firmaları Meksika ve Venezüella gibi yerlerde masif hidrokarbon potansiyelini untapping büyük iş yaptı. Ve şimdi 21 st  yüzyılda yenilenebilir zenginlikler kez daha uluslararası yatırımcıları ödüllendirmek kümesi bekliyoruz. Canning House kısa süre önce, Latin Amerika’nın kalkınma bankası CAF Kıdemli Direktörü Gonzalo de Castro’nun bölgenin temiz enerji potansiyeline baktığı yenilenebilir bir konferansa ev sahipliği yaptı.

İlk olumlu, not de Castro, hem dünyanın hem de Latin Amerika’nın ekonomik durumunun arandığını gösteriyor. Küresel ekonomik büyümenin% 3,9 seviyesinde istikrar kazandığı görülüyor, Latin Amerika’nın 2019’da% 2,8’lik bir büyüme göstermesi bekleniyor. bölgesel hükümetler, şirketler ve uluslararası yatırımcıların bir karışımı tarafından – ve büyüme sağlam olduğunda bu parayı bulmak daha uygun olur. Bu arada Latin Amerika’nın ekonomik büyümesi, CAF’in 2017 ve 2030 yılları arasında% 79 artacağını tahmin ettiği güç talebinde bir artışı körüklemektedir. Şu anda% 4,1’de

Enerji anlık görüntü bugün

Latin Amerika’nın yenilenebilir enerjiye geçişi için iyi işaret eden bir şey, bu alanda zaten bir miktar başarı kazanmış olmasıdır. Hidroelektrik enerji, dünyanın geri kalanının sadece% 16’sına karşılık, bölgenin elektrik arzının% 54’ünden sorumludur. Ayrıca, Latin Amerika’daki elektrik matrisinin% 8’ini oluşturan küresel yenilenebilir teknolojilerden (rüzgar, güneş ve jeotermal) daha yüksek performans gösteriyor.

Latin Amerika zaten dünyadaki diğer bölgelerden çok daha az kömür kullanıyor. Muhtemelen bunun nedeni Latin Amerika’da bulunan ve bölge küresel arzın sadece% 1,2’sini barındıran bir ürün değildir. Ancak bu harika bir haber çünkü bölgenin en kirli elektrik kaynağı değil, aynı zamanda en ucuz ve en güvenilir olanlardan biri olan kömür için bir bağımlılıktan vazgeçmek zorunda kalmayacağı anlamına geliyor.

Latin Amerika için kötü haber bile yatırımcılar için olumlu. Şu anda Orta Doğu’daki diğer bölge çubuklarından çok daha fazla petrol kullanıyor. Yine, bu mantıklı çünkü Latin Amerika dünyadaki arzın neredeyse% 20’sine ev sahipliği yapıyor. Ancak, petrol yakan enerji santrallerinin yerini almak üzere giderek daha rekabetçi yenilenebilir enerji kaynakları için büyük bir fırsat yaratıyor.

Potansiyel nerede?

1920’lerde ve 1930’larda Meksika ve Venezüella’daki İngiliz petrol şirketleri, sonunda bölge genelinde keşiflere yol açan bir petrol patlamasının başlatılmasında önemli bir rol oynadı. Şimdi, ödülün aynı derecede büyük olduğu, yenilenebilir enerjide benzer bir şey yapma şansına sahipler. Latin Amerika’nın güneş enerjisi potansiyeli yılda 54.050 terawatt saat değerindedir (TWh / year). Bir bağlam ifade etmek için, Latin Amerika’nın şu anki yıllık elektrik talebini 36 kat daha fazla karşılamak için yeterli enerji var.

2 Yorumlar

 • Yanıtla
  Ayşe Naz
  Mart 9, 2019 at 8:26 pm

  Böyle enerji türleri ülkemizde yavaş yavaş talep görürken yabancı ülkeler bizden çok ileride. Bunun sebebi ülkemizin Ekonomik Durumu mu ? Yoksa Eğitim durumumu ?

  • Yanıtla
   Rafet İşler
   Mart 10, 2019 at 6:47 am

   Evet ne yazık ki çok haklısınız . Yurt Dışında böyle sitemler almış başını gitmiş bizde yeni yeni duyuluyor ne yazık ki . Benim görüşüm eğitim sistemimizden kaynaklı bu geri kalmışlık.

Yorum Bırak