yeni blog açmak
Nasıl Yapılır ?

Yeni Başlayanlar İçin Blog İpuçları

Bir blog açtın ancak herhangi bir okuyucu bulamadı mı? Bunu düzeltelim.

1.İnsanların aradığı konular hakkında yaz

 

Tüm web sitesi trafiğinin% 51’i  organik aramadan geliyor. Bunun anlamı: blogunuzun iyi olması için insanların aradığı konular hakkında yazmanız gerekir.

Soru şudur: Böyle konuları nasıl bulacaksınız ?

Cevap:  Fikir üretmek için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanın.

Örneğin, ücretsiz bir araç olan Google Trends bir anahtar kelime girebilirsiniz – bu, size insanların Google’a yazdıkları ilgili soruları gösterir.

Ne yazık ki, bu tür araçlar fikirler için mükemmel olsa da, çoğu aylık arama hacmi gibi anahtar kelime ölçümleri göstermiyor . Bu bir sorun. Ne de olsa, birileri aramaya zor gelirse, bir şey hakkında yazmaya gerek yok.

Çözüm? Daha büyük bir fikir havuzunun yanı sıra önemli anahtar kelime ölçümlerini görebileceğiniz Google Adsense gibi profesyonel bir anahtar kelime araştırma aracı kullanın .

2.Rakiplerinizin en iyi performans gösteren konularını ele alın

 

Başarılarını çoğaltmak için rakiplerinizden hangi makalelerin en fazla trafik aldığını görmeniz fena olmaz mıydı?

Yapabilirsin.

Birçok blog en iyi performans gösteren makalelerini şöyle gösterir:

 

Buradan, URL’lerine ve başlıklarına bakarak hangi anahtar kelimeleri almaya çalıştıklarını anlamak nispeten kolaydır .

3.Arama amacına dikkat edin

Google, kullanıcılarına sorguları için en alakalı sonuçları sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun anlamı şudur: Google’da en üst sıralarda yer  almak ve pasif, organik trafik almak istiyorsanız , sorgu için en alakalı sonuç olmanız gerekir.Neyse ki, Google en alakalı sonuçları göstermeye çalıştığı için, bunu avantajınız için kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz konu için en iyi 10 sonuçlara bir göz atın ve şu anda hangi tür sayfaların sıralandığını görün.

4.Gönderilerinizin okunmasını kolaylaştırın

Kimse okumayı sevmiyor. Sadece bilgi istiyorlar. Beynine indirebilselerdi, yaparlardı.

Gerçek konuşma: hiç kimse makalenizi okumak için elinden gelmiyor. Blog postanızı okumak yerine Netflix’i izlemeyi tercih ederler.

Bu nedenle, okumaya karar vermelerine yardımcı olmak için bir yazar olarak sizin işiniz.

“İyi yazma zahmetsiz okuma oluşturur”

Bunu yapmak için, kopyanızı nasıl kolay bir şekilde düzenleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

 • Kısa paragraflar kullanın: Buna “göz rahatlığı sağlama” diyorlar. Çok fazla miktarda metin okuyucusu var ama kısa paragraflar onları içeriye davet ediyor. 
 • Uzun cümlelerden ayrıl: İnsanlar genellikle aklının sesini okurlar. Bu nedenle, uzun cümleler takip etmeyi zorlaştırmaktadır. Kullandığınız örnekleri “ve” “çünkü” ve “o” kelimelerini bularak kırın.
 • Multimedya ekle :  Videolar, görüntüler, GIF’ler vb., Daha fazla kelime eklemek zorunda kalmadan puanlarınızı daha iyi göstermeye yardımcı olabilir.
 • Biçimlendirmeyi kullanın:  Kalın, italik, alıntılar ve listeler kopyanın parçalarını ayırır ve belirli noktalara fazladan vurgu ekler.
 • Kopyanızı yüksek sesle okuyun.:Bu, içeriğinizin düzgün akmadığı veya sıkıcı olduğu alanları belirlemenize yardımcı olur.

5.İnanılmaz başlıklar yazın

Çoğu kişi, içeriği arama veya sosyal medya aracılığıyla keşfeder. Ve muhtemelen manşete göre hangisinin okunacağına karar veriyorlar.

Bu, başlığı içeriğinizin en önemli parçası haline getirir. Ve insanların dikkatini çeken ve daha fazla bilgi edinmek isteyenleri zorlayanları yazmayı öğrenmelisin.

Ancak bu, clickbait yazmanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak bu, manşetlerin ne kadar iyi çalıştığını anlamanız gerektiği anlamına gelir.

6.İyi bir giriş yapın

Başlığın işi, okuyucunun ilk cümleyi okumasını sağlamaktır. Öyleyse, onları bağlayıp yazıyı okumalarını sağlamak için girişinizin işidir.

Eğer girişiniz uzun, sıkıcı ya da akademik bir makale gibi okunuyorsa, yaptığınız şeyi değiştirme zamanı gelmiştir.Bir veya iki cümle ile okuyucularınıza karşılaştıkları sorunu anladığınızı gösterin.Bununla okuyucularınız onlarla ve zorluklarıyla empati kurmuş gibi hissedeceksiniz.

Onlara bu sorunun çözümünü bulduğunu söyle. Alternatif olarak, çözümü her şeyi ifşa etmeden mümkün olduğu kadar kısa bir şekilde açıklayabilirsiniz. İnsanlara uyabilecekleri bir şey verin ki daha fazla okumak isteyecekler.

Sana neden güvenmeleri gerektiğini açıkladığın yer burası. Sonuçta, muhtemelen blogunuzla ilk tanıştığı zaman. Başarınızı, deneyiminizi veya uzmanlığınızı kanıtlamanız gerekecek.

7.Bir e-posta listesi oluşturun

Facebook hayran sayfası sahibi misiniz? İyi şanslar, çünkü Facebook istediği zaman aşağı indirebilir .

YouTube kanalınız var mı? İstedikleri zaman seni silebilirler .

İzlemenizi üçüncü taraf bir platformda oluşturuyorsanız, sizi kaldırırlar veya erişiminizi sınırlarsa şaşırmayın.

Bununla mücadele etmenin en iyi yolu bir e-posta listesi oluşturmaktır.

Hayranlarınız size abone olduğu sürece, onlarla istediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz.

Bir e-posta listesi nasıl oluşturulur?

İki malzemeye ihtiyacınız var: trafik ve değerli bir şey.

Bu yayındaki blog ipuçlarını izliyorsanız, büyük olasılıkla blogunuza trafik çekmeye başlarsınız . Yani bir sonraki adım onları listenize katılmaları için ikna etmek.

Bunu yapmak için abone karşılığında bir şey teklif etmeniz gerekir.Makalemizi beğendiklerinden (sonuna kadar yaptılar!), Sevdikleri içeriğin daha fazlasını doğrudan gelen kutularına sunmayı teklif ediyoruz.

ÖNEMLİ BİR NOT

Blog yazmak zor iştir. Tutarlı bir şekilde yayınlamanız, makalelerinizi, ağınızı ve daha fazlasını tanıtmanız gerekir.İyi haber şu: yalnız değilsin.Bol miktarda blog yazarı (bizim gibi) iniş çıkışlardan geçti. Ve bu zor kazanılmış deneyimle, sizin için yolu belirlediler.Şimdi, tek yapmanız gereken bu blog ipuçlarını uygulamak ve çalışmaya başlamak.

2 Yorumlar

 • Yanıtla
  Nichol
  Aralık 8, 2019 at 5:27 pm

  Yorum yapmaktan kaçınamadım. Çok iyi yazılmış!

 • Yanıtla
  Mehmet Dere
  Aralık 9, 2019 at 7:49 pm

  Uzun Zamandır ertelediğim blog açma işini sayenizde tekrardan düşüneceğim.

Yorum Bırak