Öğrenme Büyüsü
Ne - Nedir ?

Öğrenme Psikolojisi ve Öğrenme Büyüsü

Hiç bir sihirbaz hilesi tarafından şaşırdın ve daha sonra nasıl yaptıklarını çözmeye çalıştın mı? Belki, günün soğuk ışığında, sizi kandırmanın neden bu kadar kolay olduğunu merak ediyordunuz!

Öyleyse, belirli bir bilmecenin parçasını çözmeye çalışmaktan daha fazlasını yaptınız. Uzman bir şirkette, insan beyninin bazı gizemlerini anlamak için bir adım attınız.

Öğrenme Psikolojisi

Dikkatli bir şekilde gizlenmiş olabilir, ancak öğrenme psikolojisi sihirbazın sanatının önemli bir yönüdür. Bu, donanımlarından, asistanlarından, onlarca yıl boyunca geliştirdikleri fiziksel becerilerden bile daha önemlidir. Düşünen ve öğrenen keskin bir anlayış, yaptıkları her numara için çok önemlidir.

Öyleyse, psikologların artık bu duman ve insan zihninden “öğrenme hakkında bilgi edinmek” için duman ve aynaların ötesinde araştırma yaptıklarına şaşmamalıyız.

Bu süreçte, hepimizin beynimizi daha iyi kullanmamıza yardımcı olabilecek sırları açığa vuruyorlar ve yaptığımız her şeye nasıl biraz daha fazla ışıltı katabileceğimizi gösteriyorlar.

Dikkatlice izle…

Basit çağrıştırma püf noktaları bile bize düşünme ve öğrenme hakkında öğretebilir. İşte favorilerimden biri.

Size Maça Ası’nı gösterip, kart destemin en üstüne koyarım. Bilim adamlarının Maça Ası’nın tasarımının garip davrandığını düşündüğünü ve bu teoriyi test edeceğimizi açıkladım.

Sonra üst kartı tekrar kaldırdım ve açıkça destenin altına yerleştirin.

Maça Ası, diyelim ki, bazen yerçekimine meydan okuyabilir. Parmaklarımı tıklıyorum, desteyi tersine çeviriyorum – ve alt kartın artık Maça Ası olmadığını gösteriyorum.

Ve üst kartı kontrol ettiğimde … tekrar Maça Ası var, gizemli bir şekilde yukarıdan aşağı doğru yükseldi!

Evet, size kısaca nasıl yaptığımı anlatacağım ve siz de bu etkiyi öğrenebilirsiniz. Ama önce, böyle hilelerin neden öğrenme psikolojisini geliştirmeye yardımcı olduğunu açıklayayım.

Büyü ve Bilim

1800’lü yıllardan beri, psikolojinin öncüleri işlerinde sihir kullanıyorlardı. Yüzyıllar boyunca, sihirbazların insanların düşüncelerini kontrol etmek için psikoloji kullandığını fark ettiler. Nasıl keşfetmeye değer olduğuna karar verdiler .

Büyü, o zamandan beri araştırmalar için zengin bir kaynak oldu. Sihirbazlar görsel yanılsamayı optik yanılsamalarla değiştiriyor. Gönüllülerin karar vermelerini etkilemek için sahte mantık kullanıyorlar. Bir elin en doğal görünümlü hareketi bile güçlü bir psikolojik etkiye sahip olabilir.

Çabukluğu yandan uzmanlar her yerde gözlerimiz bakmak olduğunu, örneğin, biliyorum onlar bakmak. Ve beynin hareketli cisimleri izlemek için içgüdülerine güveniyorlar (bu süreçte genellikle daha önemli şeyler eksik). Birçok yönden, zihinlerimizi bizden daha iyi tanıyorlar!

Son zamanlarda, araştırma hızı topladı ve daha sofistike hale geldi. Bilim adamı / sihirbaz Matthew L. Tompkins’in gösterdiği gibi, “ İllüzyonun Gösterisi ” nde psikologlar gözlem, karar verme ve inanç oluşturma gibi süreçler hakkında daha fazla şey anlamak için sihri kullanıyorlar.

Ve özellikle, sihirbazların bize nasıl düşündüğümüz ve öğrendiğimiz hakkında öğretmeleri gerekenlerle ilgileniyorlar.

Öğrenme Psikolojisi: Büyüden 4 Prensip

Psikolojideki Sınırlar , özellikle ihtiyaç duyduğumuz ve yapmak istediğimiz tüm öğrenmelerle ilgili olan dört ilkeye dikkat çekilmiştir. Onlara sırayla bakalım, sihirbazların bu sırlarını sizin yararınıza kullanabilmeniz için yollar da birlikte.

1. Doğallık

Büyücüler çoğu zaman tamamen normal görünmek için yaptıkları her şeye ihtiyaç duyarlar. Avuçlarında gizli parayı veya telefonlarına girerken cebine koydukları saati fark etmiyorsunuz, çünkü uygulamalı hareketleri akıcı ve doğal.

Tabii ki, hile genellikle bir şey ile biter çok doğal olmayan olay. Bu kesinlikle dikkatinizi çeker ve hafızanıza yapıştırabilir!

Öğrenirken bu prensibi kullanabiliriz. Sıkıcı, unutulabilir notalardan uzak durun ve alışılmadık ve dikkat çekici hale getirin. Olağanüstü görüntü ve fikirlere dayanan, yaratıcı bellek tekniklerini kullanın .

Ve başkalarının yazdıklarınızı veya söylediklerinizi hatırlamalarını istediğinizde, dikkat, katılım ve kalıcı etki için birkaç şaşırtıcı, olağanüstü dokunuş eklemek için iyi bir zamandır .

2. Berraklık

Kafamızı karıştırdığı bilinmesine rağmen, sihirbazlar açık ve kesin olmak için gerçekten çok çalışıyorlar. Örneğin, kartınızın değişmesine şaşırırsanız, örneğin, ilk başta ne olduğunu hatırlamanız gerekir!

Sihirbazlar, sizi olanları yönlendirmek, anlamak  Ve hatırlamak için sözlerini ve eylemleri kullanmaktadır. Harry Houdini’nin hareketlerinin çoğu, kendisini ve planlarını kalabalığa karmaşık ayrıntılarla açıklamaktan ibaretti.

Öğrenmeniz gereken herhangi bir materyali anlamak ve basitleştirmek için zaman harcayarak bu yaklaşımdan da yararlanabilirsiniz. Ve başkalarına bilgi sunarken , iyi organize edildiğini, makul hızda çalıştığını ve net bir şekilde ifade edildiğini kontrol edin.

3. Odaklanma

Sihirbazlar neye odaklandığını nasıl kontrol edeceğini biliyor. Bazı şeylere bakmanızı ve başkalarını gözden kaçırmanızı sağlarlar.

İşaret ettikleri zaman, yardım edemeyiz ama öyle bakın. Sol sahne başından bir pervane üzerinde dururlarsa, doğru sahne olanları özetleyeceğiz.

Ve bir sihirbazın sözleri de dikkat çekici bir şekilde yön değiştiriyor olabilir. Ne olduğunu, canlı ve güvenle neler olduğunu açıkladıklarında, gözlerimizin önündeki gerçeğe odaklanmak bir mücadele olabilir. Örneğin, yetenekli bir sihirbaz, iki  kişiyi tuttuğu zaman, İstediği numarayı kolayca satabilir!

Bu yüzden odaklanmamış olduğunuzda öğrenmeye çalışmayın. Dikkat dağılmaları konusunda uyanık olun ve bunları gidermek için elinizden geleni yapın. Ve başkalarının odakları başka bir yerde ise, onlara ne söylediğinizi doğru bir şekilde anlamadıklarını ve hatırlamadıklarını unutmayın.

4. Çıkarım

Büyücüler bize belli başlı ayrıntılardan bahsetmemiz ve yanlış bir şey yapmamız için bize ihtiyacımız var. Bozuk parayı tutan el cebe girer ve boş görünür, yani madeni para şimdi cebe girer, değil mi? Kibrit kutusu sallandı, kesinlikle kibritle dolu olmalı?

Sihirbazlar bize duyularımızdan güvenilir bilgi edindiğimize inanmamıza yol açar, sonra bize algılarımızın ne kadar kötü olabileceğini gösterir.

Öyleyse, varsayımlarınızı sorgulayın ve beklentilerinize meydan okuyun; kendinizi olasılıklara açık tutmak – ve yanlış ve hatta kandırılma olasılığı düşüktür.

Yerçekimi Karşıtı As

Sihirlerin çoğunun çok basit bir açıklaması var. Size daha önce gösterdiğimde, gizli hareket en başından beri oldu. Sadece iki kart tuttum, sanki bir tane varmış gibi.

Maça Ası’nı gördün, ama arkasındaki kartı görmedin.

Doğal olarak hareket ettim, her iki kartı da tek olarak desteye koydum, böylece Maça Ası aslında üstten ikinci kart oldu. Adını tekrarladığımda, hatırlamana yardımcı oldu. Ve ondan sonra yaptığım her şeyi açıkça anlattım.

As’ın şu anda güvertenin dibinde olduğuna inanıyorum. Düşüncenizi dağıtmak için yerçekimi hakkında bazı sahte bilimler vardı ve sizi imkansıza inanmaya yönlendirdi. Odağınızı bozmak ve düşünce treninizi bozmak için parmaklarımı bile tıkladım.

Sonunda, olanları ve neden büyülü olduğunu geri çektim – mini bir mucizenin kalıcı bir anısını yaratmaya yardım ettim!

Profesyonel Gibi Gerçekleştirin

Büyücüler, olayları tecrübe etme, anlama ve hatırlama yöntemlerini kısaca kontrol ediyorlar. Zamanın geri kalanında, en iyi psikolojik numaralarını kopyalayabilir ve daha iyi düşünmeye ve öğrenmeye başlayabiliriz.

Odaklanmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Varsayımlardan kaçının. Aldığımız tüm bilgileri sorgula. Muhtemel açıklamalara açık kalın – bununla birlikte, doğal ve güvenle birisi bize “nasıl” olduğunu söylüyor olabilir.

Sihirbazlar, başkalarına düşünce trenimizi izlemelerine yardımcı olmak ve mesajımızı hatırlamak için açıklıkla iletişim kurmanın etkisini gösterir.

Ayrıca çevremizdeki insanları eğlendirmek ve şaşırtmak için kendi tekniklerimizi bulmamız için bize ilham verebilirler.

Bu şekilde, öğrenme psikolojisini keyifli, büyülü bir dokunuşla etkileşimlerimizi daha fazla vermek için kullanabiliriz!

Yorum Yok

    Yorum Bırak