Kışın Kış Lastiğinin Önemi
Ne - Nedir ?

Kışın Kış Lastiğinin Önemi !!

Kış Lastiği Nedir? 

Kış lastiği veya kar lastiği, karda ve buzda açık havada bulunan lastiklerdir. Kış lastikleri, yaz lastikleri daha geniş aralıklı taban tasarımı ile kar ve buz üzerinde çekişi genişletilebilir özelliklere sahiptir.

Kış lastikleri, fren mesafeleri ve yol tutuş performansları yaz lastiklerinin farklı özelliklere sahip olması gerekenler için kış manzarası en iyi yerlerde bakıyorler. Kış lastikleri yapısal özelliğiyle 7 dereceli liman soğuk hava şartlarında sertleşmeyerek, tutunma konusunda devamür ve güvenliğini sağlar. Sahip olduğu yüksek silika miktarıyla ıslak zeminde yol tutuşunu arttırır. Karlı yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekişçisi ve yol kavramayı% 25 arttırır. 80 km / sn hıza sahip bir otomobil durağı yapmak için hava sıcaklığını +7 derecenin altında olduğu için hava yolunu havaya uçurur. 6 metrelik fark tehlikeli bir durumda büyük önem taşımaktadır.

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Lastik Sanayicileri ve Ithalatçıları Dernegi (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, kış lastiğinin neden kullanılması ve bu lastiklerin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değinerek, “Kış lastiklerinin, otomobilin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekiyor. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Nasıl Ölçülür?

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz. Diş derinliği lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülür.

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunlu Değil?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar için hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak bu konuda güven güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği başında önem taşıyor.  

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor? 

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek. 715 liralık ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın süresi yüzde 23,73’de ayar değerleme oranı 1 Ocak 2019’da 885 liraya çıkarıldı.

CEZALAR 1 OCAK İTİBARİYLE ARTIŞ GÖSTEREBİLECEKTİR.

Yorum Yok

    Yorum Bırak