Hedef Belirlemenin Altın Kuralları

Hedef Belirlemenin Altın Kuralları

Aralık 9, 2019 0 Yazar: Rafet İşler

Beş yıl içinde ne yapmak istediğinizi düşündünüz mü? Şu an işteki asıl amacınızın ne olduğu konusunda net misiniz? Bugün sonunda ne elde etmek istediğinizi biliyor musunuz?

Başarılı olmak istiyorsanız, hedefler koymanız gerekir. Hedefler olmadan odak ve yönden yoksundur. Hedef belirleme, yalnızca hayatınızın yönünü kontrol etmenizi sağlamaz; Ayrıca, gerçekten başarılı olup olmadığınızı belirlemek için size bir ölçüt sunar. Bir düşünün: bankada bir milyon dolara sahip olmak, yalnızca hedeflerinizden biri zenginlik olmaksa, başarının kanıtıdır.

Ancak hedeflerinizi gerçekleştirmek için, onları nasıl ayarlayacağınızı bilmeniz gerekir. Basitçe “İstiyorum” diyemez ve olmasını bekleyemezsiniz. Hedef belirleme, ne elde etmek istediğinizi dikkatlice düşünerek başlayan ve gerçekte yapmak için çok çalışılması gereken bir süreçtir. Arasında, her hedefin özelliklerini aşan çok iyi tanımlanmış bazı adımlar var. Bu adımları bilmek, başarabileceğiniz hedefleri belirlemenizi sağlar.

İşte bu makalede,  beş altın kural ile hedef belirleme.

1. Sizi Motive Eden Hedefleri Belirle

Kendiniz için hedefler belirlediğinizde, sizi motive etmeleri önemlidir, bu sizin için önemli olduklarından ve bu hedeflere ulaşmada değer bulunduğundan emin olmak anlamına gelir. Sonuca ilgi duymuyorsanız veya daha büyük bir resim verildiğinde ilgisizseniz, o zaman onları gerçekleştirmesi için işe koyma şansınız zayıftır. Motivasyon, hedeflere ulaşmanın anahtarıdır.

Yaşamınızdaki yüksek önceliklerle ilgili hedefler belirleyin. Bu tür bir odaklanma olmadan, çok fazla hedefe varamazsınız ve her birini başarmak için çok az zaman ayırabilirsiniz. Hedef başarısı taahhüt gerektirir, bu nedenle başarı olasılığını en üst düzeye çıkarmak için, aciliyet duygusu hissetmeniz ve “bunu yapmalıyım” tutumuna sahip olmanız gerekir. Buna sahip olmadığınız zaman, hedefi gerçeğe dönüştürmek için yapmanız gerekenleri ortaya koyma riskini alırsınız. Bu da, her ikisi de motive edici olmayan, kendinizle ilgili hayal kırıklığına uğramış ve hayal kırıklığına uğratılmış hissetmenizi sağlar. Ve son derece yıkıcı bir sonuca varabilirsiniz: “Hiçbir şey yapamam ya da hiçbir şeyde başarılı olamam” zihin çerçevesi.

Öneri:

Hedefinizin motive edici olduğundan emin olmak için, sizin için neden değerli ve önemli olduğunu yazın. Kendinize, “Hedefimi başkalarıyla paylaşırsam, onları değerli bir amaç olduğuna ikna etmeleri için ne söylerdim?” Bu motive edici değer ifadesini, kendinizden şüphe etmeye başlarsanız veya hedefi gerçekleştirme becerinize olan güveninizi kaybederseniz size yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

2. SMART Hedeflerini Belirle

SMART hedeflerini muhtemelen duymuşsunuzdur zaten. Ama her zaman kuralı uygular mısın? Basit gerçek, hedeflerin güçlü olması için SMART olarak tasarlanmaları gerektiğidir. SMART’ın neyi temsil ettiğinin pek çok çeşidi vardır, fakat asıl şudur – hedefler şöyle olmalı:

  • Specific. ( Özel )
  • Measurable. ( Ölçülebilir )
  • Attainable.( Ulaşılabilir )
  • Relevant. ( Uygun )
  • Time Bound. ( Zamana Bağlı )

Özel Hedefleri Belirle

Hedefiniz açık ve iyi tanımlanmış olmalıdır. Belirsiz veya genelleştirilmiş hedefler yararsızdır, çünkü yeterli yön göstermezler. Unutma, sana yolu göstermek için hedeflere ihtiyacın var. Nereye gitmek istediğinizi tam olarak tanımlayarak, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için mümkün olduğunca kolaylaştırın.

Ölçülebilir Hedefleri Belirle

Hedeflerinize kesin miktarları, tarihleri ​​vb. Ekleyin, böylece başarı derecenizi ölçebilirsiniz. Amacınız “Giderleri azaltmak” olarak tanımlanmışsa, başarılı olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Bir aylık sürede yüzde 1’lik bir indiriminiz varsa veya iki yıllık sürede yüzde 10’luk bir indiriminiz varsa? Başarınızı ölçmenin bir yolu olmadan, aslında bir şeyler başardığınızı bilerek gelen kutlamayı kaçırırsınız.

Ulaşılabilir Hedefler Belirle

Belirlediğiniz hedeflere ulaşmanın mümkün olduğundan emin olun. Ulaşma umudunuz olmayan bir hedef belirlerseniz, yalnızca kendinizi kandırmış ve güveninizi aşındırırsınız. Ancak, çok kolay hedefler koyma dürtüsüne diren. Çok çalışmak zorunda olmadığınız bir hedefe ulaşmak, en iyi ihtimalle kendinizi kandırmak olabilir ve başarıya ulaşmama riski taşıyan gelecekteki hedefleri belirlemekten korkabilir. Gerçekçi ancak zorlayıcı hedefler belirleyerek, ihtiyacınız olan dengeyi yakalarsınız. Bunlar, “çıtayı yükseltmeni” gerektiren hedef türleridir ve en büyük kişisel memnuniyeti sağlarlar.

3. Hedefleri Yazılı Olarak Belirleme

Bir hedefi yazma fiziksel eylem onu ​​gerçek ve somut hale getirir. Bunu unutmak için hiçbir mazeretin yok. Yazarken, “ister” veya “olabilir” yerine “irade” kelimesini kullanın. Örneğin, “İşletme giderlerimi bu yıl yüzde 10 azaltacağım”, “İşletme giderlerimi bu yıl yüzde 10 azaltmak istiyorum.” İlk hedef ifadesinin gücü var ve masrafları azalttığınızı kendiniz “görebilir”, ikincisi tutkudan yoksun ve eğer yanınız kırılırsa size bir bahane veriyor.

1. İpucu:

Hedef açıklamanızı olumlu şekilde çerçeveleyin. Elde tutma oranınızı iyileştirmek istiyorsanız, “Çalışan devir hızını azaltacağım” yerine, “Gelecek çeyrek için tüm mevcut çalışanlara bağlı kalacağım” diyorsunuz. Birincisi motive edici; ikincisi, bazı çalışanlar ayrılsa bile başarılı olmanıza “izin veren” bir “öğrenme” cümlesi içeriyor.

2. İpucu:

Bir Yapılacaklar Listesi kullanıyorsanız ,kendinize hedeflerinizin başında yer alan bir Yapılacaklar Listesi şablonu yapın. Bir Eylem Programı kullanıyorsanız , o zaman hedefleriniz Proje Kataloğunuzun en üstünde olmalıdır.

Yapmak istediğiniz şeyin her gününü kendinize hatırlatmak için hedeflerinizi görünür yerlerde yayınlayın. Duvarlarınızı, masanızı, bilgisayar monitörünüze, banyo aynasını veya buzdolabını sabit bir hatırlatma olarak koyun.

4. Uygun Bir Eylem Planı Yapın

Bu adım, hedef belirleme sürecinde sıklıkla gözden kaçırılır. Sonuç boyunca o kadar yoğunlaşırsınız ki, yol boyunca ihtiyaç duyulan tüm adımları planlamayı unutursunuz. Bireysel adımları yazıp, her birini tamamladığınızda atlatarak, nihai hedefinize doğru ilerleme kaydettiğinizde farkına varacaksınız. Bu, özellikle hedefiniz büyük  veya uzun vadedeyse  önemlidir. 

5. Zamana Bağlı Kontrol Edin!

Unutmayın, hedef belirleme yalnızca bir amaç için bir araç değil, devam eden bir faaliyettir. Kendinizi takip etmek için hatırlatıcılar oluşturun ve hedeflerinizi gözden geçirmek için düzenli zaman aralıklarını hazırlayın. Son hedefiniz uzun vadede oldukça benzer kalabilir, ancak bu yolda kendiniz için belirlediğiniz eylem planı önemli ölçüde değişebilir. Alaka düzeyinin, değerin ve gerekliliğin yüksek kaldığından emin olun.

Anahtar noktaları

Hedef belirleme, bir şey olmasını istediğinizi söylemekten çok daha fazlası. Ne istediğinizi tam olarak tanımlayamadığınız ve neden ilk istediğinizi anlamadığınız sürece, başarı şansınız oldukça azalır. Beş Altın Hedef Belirleme Kuralını izleyerek, hedefleri güvenle belirleyebilir ve yaptığınız şeyi başardığınızı bilmekle birlikte gelen memnuniyetin tadını çıkarabilirsiniz.

Peki bugün ne yapmaya karar vereceksin?