Elektrik üreten tişört
Ne - Nedir ?

Bu tişört elektrik üretmek için vücut ısınızı kullanır

Ya sabahları bir parkın içinden geçiyorsa, elektrik üretebilir, o zaman pilleri şarj edebilir ya da birlikte çalıştığınız telefonu açabilir. Doğru tişörtü giyiyorsanız, bu bir olasılık olabilir.

İspanya’daki Malaga Üniversitesi’nden ve İtalyan Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, kullanıcının vücudu ve çevresi arasındaki sıcaklık farkından elektrik üreten bir tişört tasarladılar. Bu, koşarken, yürürken ya da bir sporda vücut ısınızın size ulaşması anlamına geliyor – ve bu ısı ile çevresindeki havanın daha soğuk sıcaklığı arasındaki fark, termal güce dönüştürülebilir.

Yaşamlarımızda çok sayıda termal enerji örneği var – atmosferi ısıtan güneş, kaynatmak için bir tencereyi ısıtan soba ocağı. Fakat aynı zamanda, kullanılmayan ısının, bir ortamın içine ısı enerjisi olarak kullanılabilecek makineler, elektriksel işlemler ve hatta insan faaliyetleriyle çevreye yaydığı “atık ısı” örnekleri de vardır.

Bununla birlikte, sıcaklık farklarını elektrik voltajına dönüştürmenize izin veren termoelektrik etki adı verilen bir şey kullanarak bu ısıdan yararlanabilirsiniz. İki iletken bağlanır ve bir taraf ısıtılırsa, elektronlar soğutucu tarafa geçmeye başlar ve bu da devre boyunca akan bir akım oluşturur. Bazı malzemeler bu sıcaklık farkını güç kaynağına dönüştürebilen iletkenler olarak işlev görür. Araştırmacılar, bu tişörtün yaptığı şey, soğuk havayla zıtlık yaratan ve elektrik üreten vücudumuzdan çıkan ısıyı yakalamak.

Tipik olarak, termoelektrik malzemeler, atık ısıyı otomobiller veya endüstriyel işlemler gibi şeylerden alırlar ve bu termal gücü elektrik akımına dönüştüren en yaygın malzemeler genellikle azdır ve çok çevre dostu değildir (örneğin altın kadar nadir olan tellurium gibi). platin). giyilebilir bir uygulama.

Heredia ve diğer araştırmacılar “sadece vücut ve çevre arasındaki sıcaklık farkıyla elektrik üretebilecek [termoelektrik] uygulamalar için esnek, biyolojik olarak parçalanabilen ve giyilebilir malzemeler geliştirmek” istediler ve bu nedenle bu normal katı, pahalı olanları ikame ettiler. termoelektrik jeneratörler olarak çalışan, yaygın olarak bulunabilen karbon nano parçacıkları (örneğin grafen ve karbon nano lifleri) gibi düşük maliyetli alternatifleri olan malzemeler.

Sorun, bu malzemelerin pamuklu bir tişörte yapıştırılmasıydı ve bu sorunu çözmek için araştırmacılar, domates derisinden pamura nüfuz edebilen ve bu elektrik özelliklerini biyolojik olarak parçalanabilen maddeler yoluyla kumaşa veren bir çözüm ürettiler. Neden domates derisi? Heredia, “Her nasılsa biyo-bazlı bir yapıştırıcıydı” diyor. Ve domates derisini kullanmanın başka bir çevresel avantajı var. “İlginç bir şekilde, bu cilt domates işleme endüstrisinin ucuz bir yan ürünüdür. Bu anlamda, dairesel ekonomi açısından, bu kalıntıya ikinci bir yaşam sağlıyoruz. ”

Sonuçta o domates derisinden ve karbon nano parçacıklarından oluşan ve normal bir tişörtün içine spreylenebilen ve “e-tekstil” yaratan sıvı bir çözümdür. Heredia, bu malzemelerin çamaşır yıkamaya karşı direncini test ettiklerini söylüyor. umut verici sonuçlarla döngüleri. “Bununla birlikte,” diye ekliyor “Zaten tamamen yıkanabilir ve ütülemeye dayanıklı olacak şekilde geliştirilmiş bir sürüm üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Bu e-tekstil prototipi için araştırmacılar, T-shirt’ü dış kablolara bağlamak için elektrik iletebildiğini göstermek için karbon iletken bant kullandılar – gömlek bir LED ışığını açabildi – ama şu anda kumaşın yapabileceği bir yol yok Bu enerjiyi saklayın. Heredia gelecekte bunu geliştirmeyi umuyor.

“Başlamak için, bu kumaşın zor durumlarda (uzay ve askeri görevler) güç toplamak gibi niş uygulamalarda kullanılabileceğini düşünüyoruz, ancak potansiyel olarak ve biraz daha fazla gelişme ile moda endüstrisinde de uygulanabilir” Heredia diyor. Işıklar, sensörler ve Wi-Fi gibi ilave özellikleri doğrudan kumaşa entegre etme imkanı da var (önceki bir çalışmada domates derisinden ve grafenden bir Wi-Fi anteni oluşturdular).

Araştırmacılar cep telefonunu şarj cihazı olmadan şarj etme veya T-shirt’ü yansıtıcı hale getirmek için ışık üretme yolları üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji aynı zamanda giyilebilir, tıbbi sensörlere, kol saatlerine ve işitme cihazlarına güç veren dünyaya da sığabilir. Termoelektrik tekstiller, spor kıyafetlerine, ofis koltuklarına ve hatta araba koltuklarına dahil edildiklerinde anında vücut soğutucuları olarak da kullanılabilir. Sonunda, araştırmacılar şaka yapıyor, bu bize algılayıcılar, teknolojik cihazlar ve uçma kabiliyeti ile donatılmış Demir Adam benzeri kıyafetler takmamıza izin verebilir.

Giysilerimiz zaten geleceğe uyum sağlıyor ve daha da güçleniyorlar.  Bu elektrik üreten tişörtü henüz satın alamazsınız, ancak bir gün araştırmacılar, her türlü elektronik cihazla donatılmış e-tekstillere erişerek bizi kendi vücut ısımızın güç verdiği teknolojik süper kahramanlara dönüştürebileceğimizi umuyorlar.

Yorum Yok

    Yorum Bırak