Bana Bağımlılık Yapacak Bir Şey Söyler misiniz ?

Bana Bağımlılık Yapacak Bir Şey Söyler misiniz ?

Aralık 4, 2019 0 Yazar: Rafet İşler

 Bağımlılık :Sözlük Anlamına Bakarsak; İnsanların Yapmaktan Keyif Aldığı ve Vazgeçemediği Şeyler Olarak Nitelendirilmiştir.

Bağımlılık Nasıl Başlar

Bunun Üzerine Yaptığım Sosyal Deneyde İnsanların Bağımlılık Denildiğinde İlk Aklına Gelen Şeyi Merak Ettim ve Bana Bağımlılıkla İlgili Tavsiyelerini Ölçmeyi Hedeflediğim Sosyal Deneyi Hazırladım. “Bana Bağımlılık Yapacak Bir Şey Söyler misiniz ?” Hazırladım .

İlk Önce İnsanlara Bana Bağımlılık Yapacak Bir Şey Söyler misinizi Sorduğumda İnsanların Çoğu Aklına İlk Gelen Bağımlılık Yapan Maddeyi Söylediler. Sonrasında  Bu Deneyi Neden Yaptığımı Açıkladığımda İnsanlar İlk Söyledikleri Tercihleri Bazen Değiştirdiler Bazen İse Onun Yanına Bir Kaç Madde Daha Eklediler.İşte İlk Ölçmek İstediğim ” Bağımlılık Denildiğinde İnsanların Aklına İlk Gelen Şeyin Ne Olduğunun ” Ölçüm Sonuçları Şu Şekildedir.

 

Bu Sonuçlar Bu Deneyi Neden Yaptığımı Açıklamadan Önceki Sonuçlar . İnsanların Aklına İlk Gelen ve Bir Çok Kişinin Bana Yapmamam İçin Tavsiye Verdiği Konu Burada Başlıyor. İnsanlar Böyle Kötü Şeylere Bağlımlı İken Neden Kendileri Bu Bağımlılıktan Kurtulmaya Çalışmıyor ?

Deneyi Neden Yaptığımı Açıkladıktan Sonra İnsanların Bazılarının Fikirleri Değişti, Bazıları ise Söylediklerinin Yanına Bir Kaç Madde Daha Ekleyerek Devam Etti. O Sonuçlara Baktığımızda İse Sonuç Şöyledir.

Sonuçlar Her Ne Kadar Böyle Üzücü Olsada Umarım Bu Yazı Sayesinde Biraz Kendimizi Sorgularız ve Bazı Bağımlılıklarımızdan Kurtuluruz. En Sevdiğim Bazı Cevaplar İse Şöyle Oldu.

Bir Arkadaşıma Bana Bağımlılık Yapacak Bir Şey Söyler misin ? Dediğimde Bana Korkma Dedi. Bende Anlamadığımı Söyledim ve Açıklamaya Başladı. Biz İnsanlar Korkularımızın Bağımlısıyız Farkında Olmasakta. Bu Bağımlılıktan Kurtulamıyoruz Öyle İçimize İşlemiş ki Korkularımızdan Bir Adım Öteye Gidemiyoruz. Olduğumuz Yerde Sayar Dururuz. Kendimizi Başarısızlığa Sürüklemiş Olsakta Korkularımızdan Vazgeçemeyiz. Senin Bağımlılığın Korkusuzluk Olsun Sen Korkma İstediğin Gibi Düşün İstediğin Gibi Yaşa . İnsanlara Saygısızlık Etmediğin Sürece. Bırak Arkadan Konuşan İnsanlar Olsun Onlar Her Zaman Olacak . Sen Onları Duymazdan Gelip Yoluna Devam Et.

Sanırım Arkadaşımında Gördüğü Bağımlılık Korku ve Bunda Sonuna Kadar Haklı.

Bir Başka Yorum İse Bir Abimden ;

Bir Abime Sorduğumda İse Namaz Dedi Sana Bağımlılık Yapsın.Sonrasında Bu Deneyi Neden Yaptığımı Açıkladığımda İse Kitap Oku Dedi ve Devam Etti.Okuduğun  Kitap Ne Tür Olursa Olsun Hep Bir Şeyler Öğreneceksin. Okuyabildiğin Kadar Çok Kitap Oku İçinde Bulunduğumuz Zamanda İnsanlar Kitap , Gazete, Dergi Yüzünü Görmüyorlar.Sadece Telefondan , Sosyal Medyadan Gördükleriyle Kendilerini Okumuş Görüyorlar. İçinde Bulunduğumuz Zaman İçerisinde İnsanlar Araştırmayı Sevmiyorlar Sadece Gördüklerine İnanmayı Tercih Ediyorlar Doğru Yanlış Bilmeden. Bu Yüzdende Farkında Olmadan Yanlış Şeyler Yapıyorlar Dedi.

Sanırım Günümüzün En Büyük Bağımlılık Sosyal Medya ve İnternet. Son Zamanlarda Ne Zaman Arkadaşlarım İle Bir Yerlere Oturmaya Gitsek ve Oradaki İnsanları İncelesem İnsanların Birbiriyle Değilde Telefonlarıyla İlgilendiğini Görüyorum.

Bir Ablama Sorduğumda İse Sigara Ama Sen Sakın Yapma. Kötü Bir Şey Sen Zaten  İçmezsin Sigara , Alkol Demesiydi. Oradaki Samimiyeti, Sakınmayı, Korumacılığı Tarif Edecek Cümleler Kuramıyorum Ne Yazik ki.

 

Hayatınızda Sizi Seven İnsanlar Olsun. Size Sahip Çıkacak İnsanlar Olsun. Aile Bağı Kurabileceğiniz İnsanlar, Sadece İyi Günlerinizde Değil Her Zaman Yanınızda Olacak İnsanlar Olsun.

Peki ya Siz Kendi Bağımlılıklarınızdan Ne Zaman Vazgeçeceksiniz ? Örnek Vermek Gerekirse  Sigara Bağımlısısınız. 1 Hafta Sigara İçmeden Durabilecek misiniz ?  yada Kahve Bağımlısısınız 1 Hafta Kahve İçmeden  Durabilecek misiniz ?

İşte Tam Olarak Burada İrade Devreye Girmiş Oluyor . Neyden Vazgeçip, Neyi Tercih Edeceği. Zararlı Olduğunu Bildiğiniz Halde Vazgeçmek mi ? Yoksa Aldığınız Zevk İçin Tercih Etmek mi ?

Bundan Sonrası İçin Yorum Sizin.

Not:Bu Deney 150-200 Kişi İle Yapılmıştır.

Not:Katılan Herkese Çok Teşekkür Ederim.